Календар Статии

« May 2025 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Статии

ПРАВОТО НА СУВЕРЕНА ДА „ИЗДИГА“ И ПАРТИЙНОТО ПРАВО ЗА „СЪДЕЙСТВИЕ“

Wednesday, 15 April 2020
Категория: Статии

{jcomments off}{jcomments on}

 

 

ПРАВОТО НА СУВЕРЕНА ДА ИЗДИГА“ И ПАРТИЙНОТО ПРАВО ЗА „СЪДЕЙСТВИЕ“


Според чл. 1, ал. 2 от КРБ (Конституцията на Република България) властта произтича от народа. Което означава и че му принадлежи. Защото ако не беше така, властта няма как да произтече от този, на когото тя не принадлежи. Произтичането и принадлежността на властта от и на народа (суверена, електората, гражданите) изразяват народния суверенитет. Ето защо чл. 1, ал. 3 от КРБ приема, че:Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет“.

ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИНДИВИДУАЛЕН АДМИНИСТРАТИВЕН АКТ

Monday, 16 September 2019
Категория: Статии

1. Изпълнение на индивидуален административен акт /ИАА/ е възможно от момента, когато то вече не зависи от волята на неговия адресат, т.е., с влизането му в сила и настъпването на неговата "изискуемост".

Правилото в чл. 90, ал.1 от АПК забранява изпълнението на акта преди да са изтекли сроковете за оспорване, както и до решаването на спора от съответния висшестоящ административен орган при подадена жалба или протест.

Изключенията в чл. 90, ал.2 от АПК касаят т.нар. "предварително изпълнение на акта", преди влизането му в сила.

Тези изключения са две.

Първото - когато за това са съгласни всички заинтересовани страни.

Отворено писмо до госпожа Цецка Цачева

Sunday, 20 February 2011
Категория: Статии

Госпожо Цачева,

На 17.02.2011 година неочаквано внесохте в Народното събрание необсъждано от председателския съвет предложение за „спиране“ на редовната тримесечна актуализация на основното депутатско възнаграждение, предвидено в чл. 5 на финансовите правила към Парламентарния правилник. Предложението се прие с 83 гласа от общо гласувалите 88 депутати. Само толкова присъстваха в парламентарната зала. Обикновено явление е приемането на решения без да се спазва законното изискване да се гласува само в присъствието в залата на не по - малко от 121 депутати. Такива решения са невалидни. Те заедно с редицата други нарушение на законността, освен всичко друго могат да предизвикат негативни оценки от Европейския съюз, който да наложи санкции с тежки последици за намиращата се в криза наша страна. Наложителна е реформа в дейността и реда на Народното събрание.

Немощната парламентарна псевдо опозиция

Tuesday, 15 February 2011
Категория: Статии

- Добро утро - дами и господа от опозицията! Най - после взе да Ви просветва. Но е много късно. В един виц Дядо владика е казал: „Късно е чадо! Резето падна!“. Искате изменение в правилникаq за да се премахне забраната, която Ви пречи да предлагате гласуване недоверие на правителството, преди да са изтекли шест месеца, след като то получи „вот на доверие“. При отказ - ще занимавате Конституционния съд. Искането Ви е основателно. Но къде бяхте цели 18 месеца откакто ГЕРБ се похвали, че за не повече от седмица е внесен в залата и е приет, новият Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.

Конституция, реформи - Янев, Цачева

Tuesday, 08 February 2011
Категория: Статии

През двадесетгодишният - така наречен „преход“, се оформи в страната ни „политически елит“, който в нарушение чл. 1 ал.3 и чл.11 ал.3 от Българската Конституция присвои „осъществяването на народния суверенитет“ чрез приемането и практикуването на противоконституционни нормативи актове. На първо място това e парламентарният правилник, който за всеки мандат на Народното събрание почти изцяло се преповтаря. На второ, но не на последно място - това са законите за политическите партии, изборните закони и този относно референдумите. Чрез тях партийните върхове, настанили се във властта и с подкрепа на част на интелигенцията и медиите, налагат другите закони. Така се установи и поддържа неконституционен обществено-политически модел, който захвърли държавата ни на последно място в Европейския съюз.

Задава се окончателно подчинение на съдебната система

Friday, 31 December 2010
Категория: Статии

България според сега действащата Конституцията е обявена, считано от 13 юли 1991 год., за република с парламентарно управление и за демократична правова държава с разделение на властите. За да бъде такава, трябва задължително да се управлява според Конституцията. И със закони, които да съответстват на нейните разпоредби. За да се гарантират: живота, достойнството, правата на личността и условията за свободно развитие на човека и гражданското общество.

Новогодишен парламентарен подарък

Monday, 27 December 2010
Категория: Статии

Неуместно е - по „Коледа“ и „Нова година“, вместо радостни новини и празненства, да се предлагат на обществеността за обсъждане депутатски безобразия. Но е наложително! Народното събрание продължава непростимо да нарушава Българската Конституция вече близо година и половина. С което все още продължава тази практика от времето на „бившата тройна коалиция“, а и от преди това. В последните дни, така нареченото „парламентарно мнозинство“, със спринт в отвратителен и безсрамен „парламентарен маратон“, надмина границите на оправдана, поносима и търпима политическа дейност. Дори и медии, ориентирани към подкрепа на „политическия елит“, вече поместват, показват и се възмущават от всевъзможните абсолютно безотговорни, (не)парламентарни явления. Което е многозначително!

Задава се избирателен „псевдокодекс“, за да се продължи гибелния управленски модел

Tuesday, 27 July 2010
Категория: Статии

Да си припомним, че ГЕРБ предизборно обяви да накаже управляващите и да промени управленския модел. Това бе и желанието на обществеността, която според социологическите проучвания настояваше за „мажоритарен“ избирателен закон. „Тройната коалиция“ предпочете да хитрува и да измами избирателите, чрез уж „мажоритарни“, а всъщност крайно пропорционални „елементи“ в избирателния закон. Това взриви традиционната политическа реалност. И насочи избирателите към „наказателен вот“, с който Бойко Борисов почти изцяло изпрати тази коалиция за дълго в политическото небитие.

Депутатите не служат на правовата държава

Wednesday, 07 July 2010
Категория: Статии

Доверието в премиера Борисов и заместника му Цветанов и обществената им подкрепа са безпрецедентно високи. Но е парадоксално, че отношението към партиите към Народното събрание и особено към народните представители остава извънредно ниско. Надигат се гласове за смяна на обществено политическия модел, за нова конституция и дори се внушава необходимост от някакви „по решителни действия“.

На псевдо кодекс - псевдо президентско вето

Sunday, 10 January 2010
Категория: Статии

Народното събрание, „на юруш“, в предписания му от ГЕРБ шестмесечен срок, изработи и прие на 22.12.2010 г. така наречения Изборен кодекс. При приключването гласуваха само 96 депутати, от които „ЗА“- 88, „ПРОТИВ – 3 и „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ -5. Президентът също „на юруш“ наложи „ВЕТО“. „На юруш“ (тур. уuruуus – атака, щурм, решително нападение с пристъп). Но не изцяло. Оспорени са само отделни текстове. Въпреки, че още началните решения на Временната комисия показваха ясно: „ЗАДАВА СЕ ИЗБИРАТЕЛЕН ПСЕВДОКОДЕКС“ (в-К „ЗЕМЯ“ бр. 141/10 г.)

Page 1 of 4